Porady dotyczące zimowego biegania w górach
Grudniowa odsłona Pereł Małopolski w Rabce coraz bliżej i jak wiecie będzie to pierwszy bieg w historii Pereł, który odbędzie się w zimowych warunkach. Kacper Piech – Trener biegaczy runonline.pl przygotował dla Was kilka porad dotyczących przygotowania do biegu w takich właśnie warunkach.
1. Przygotowanie sprzętowe na każde warunki!
Zima potrafi zaskoczyć ;) W ostatnich latach można zaobserwować, że zimy są łagodniejsze, ale pamiętajcie, że w górach warunki mogą być zupełnie inne i wystarczy wbiec nieco wyżej, żeby krajobraz szybko się zmienił.
Bardzo często podczas zimowego biegu w górach warunki zmieniają się wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Na dole może zdarzyć się, że nie będzie jeszcze śniegu, natomiast wyżej mogą pojawić oblodzenia oraz śnieg, coraz więcej śniegu ;) Na takie urozmaicenie trzeba być przygotowanym. Mogą Wam w tym pomóc dodatkowe elementy wyposażenia:
- nakładki z kolcami na buty, które można nałożyć nawet w trakcie biegu w przypadku kiedy pojawią się liczne oblodzenia na trasie. Bardzo często takie warunki pojawiają się w niższych partiach gór, bliżej miejscowości szczególnie kiedy temperatura kręci się w okolicy zera stopni.
- stuptuty, czyli osłona pomiędzy butem, a łydką, która zapobiega wpadaniu śniegu do butów. Bardzo ważny element wyposażenia w przypadku kiedy w którymś miejscu trasy śniegu jest więcej niż kilka centymetrów. Nawet jeśli raz postawicie nogę w głębokim śniegu to może on zostać w butach i powodować duży dyskomfort biegu, z czasem śnieg w bucie zmienia się w lód i mogą powstać obtarcia utrudniające bieg.
- Dodatkowa warstwa ubrań, którą można szybko ściągnąć lub nałożyć w razie potrzeby. Chodzi o lekką kurteczkę, którą biegnąc/maszerując w górę możemy mieć schowaną w plecaku lub trzymać ją w ręce, natomiast na górze kiedy jest sporo chłodniej i porządnie wieje można ją szybko założyć, żeby zapobiec wychłodzeniu organizmu. Odczucie temperatury zimą zmienia się bardzo szybko w zależności czy mamy odcinek w górę czy w dół.
2. Zima to większe zużycie energii!
Bardzo ważne zimą jest również to, żeby nie zapomnieć o uzupełnianiu energii w czasie biegu. Zawsze warto mieć ze sobą jakiś żel energetyczny, cukierek, galaretkę. Prosta przekąska, którą można szybko zjeść w trakcie biegu. Pamiętajcie, że organizm walczy nie tylko z wysiłkiem, ale również z niższą temperaturą, dlatego warto mu w tym pomóc, żeby sił nie zabrakło do końca biegu.
Bardzo ważne jest to, żeby śledzić informacje na temat warunków na trasie oraz prognozy pogody na dzień biegu, bo wszystko może zmienić się nawet w ostatniej chwili!
Bieganie zimą jest bardzo zmienne, trudne, ale dzięki temu daje mnóstwo satysfakcji!
Trzymam kciuki za udane ostatnie dni przygotowań i do zobaczenia w Rabce!
Kacper Piech | Trener Biegaczy
www.runonline.pl